Kelimeler Olmadan.. Cuma, 26 Temmuz 2013 22:09

Yazan 
Bu yazı için oy ver!
(0 Oylar)
Kelimeler Olmadan

Kelimeler ne kadar değerli bizim için aslında, durup düşündüğümüz şeylerden biri olamıyor çoğu zaman fakat yeni girdiğimiz bir ortamda veya bir iş görüşmesinde ilk izlenimlerle beraber ağzımızdan çıkacak her bir kelime ne kadar da önemli bizim için... Duyduklarımız veya söylediğimiz her bir kelime bilinçli veya bilinçsiz olarak yaptığımız yorumlar ve yargılarla anlam kazanıyor. Dolayısı ile deneyimler, içinde bulunduğumuz kültürel değerler, aldığımız eğitimler veyahut aldığımız öğretim o an için içerisinde bulunduğumuz sosyal ortama kadar birçok şey ilk kez karşılaştığımız veya o an tanıştığımız insanlar üzerinde oluşturduğumuz palyatif yargıları veya ilk izlenimleri etkiliyor...


Sosyal algılama denen bu süreç ile karşımızdaki kişileri tanımaya ve anlamaya çalışıyoruz. Bu tanıma ve anlama esnasında elbette en önemli şeylerden biri kurduğumuz cümleler, karşı tarafa aktarmak istediğimiz duygu ve düşüncelerimiz önemli olduğu için cümlelerimiz, uzun veya kısa cümleler kurmamız, kelimeler arasında duraksamamız, beden dilimiz, mimiklerimiz, sesin tonu, konuşmanın hızı, sesin yüksekliği ve hepsinden öte seçtiğimiz cümleleri doldurduğumuz kelimelerimiz…


Kelimelerimizi seçerken bazen hiç düşünmüyoruz fakat her yerde de söylüyoruz “iki dinle bir söyle” diye. Düşünmeden konuştuğumuz çoğu yerde yaralanıyoruz keşkelerimiz çoğalıyor ruhsuz bi ambiyans yaratıyor o an bize konuştuklarımız. İnsan üzerinde etki eden zayıflatıcı, negatif yönlü kelimeler seçtiğimiz zaman bilinç altımız da msjlarımızı o şekilde yönlendiriyor tıpkı yapıcı, pozitif kelimelerin bizi güçlendirebileceğinin aksine onlarda olumsuz etkiliyor bütün düşüncelerimizi. Kelimelerin gücünü burada bir kez daha görüyoruz öyleyse insana has olan düşünebilme yeteneğini dışarıya yansıtmayı sağlayan kelimelerin, hayatımızı, davranışlarımızı, kariyerimizi, ilişkilerimizi ve her şeyden öte de kim olduğumuzu etkilediği gerçeği asla tartışılamaz. Doğru kelimeler bulmak ve kullanmak kendimizi doğru ifade etmemizi sağlıyor öyleyse doğru kelimeleri bulmak için neler yapılabilir sizce?


“Konuşma, insanın aklını kullanma sanatıdır.” Diyor platon ne güzel değil mi? Bir yandan akıllı insan düzgün konuşur diyor, diğer yandan konuşmanın da bir sanat olduğunu vurguluyor her şeyden öte de bu güzel cümle üzerine bizi düşündürüyor… Düşünmek ve konuşmak ne kadar benzer diyebilirim öyleyse ve güzel bir İspanyolca şarkı sözleriyle yazımı sonlandırayım sevgiyle kalın..

http://www.youtube.com/watch?v=d-tKf-XmT2A


Kelimeler olmadan...
Yaralanmamak için,
bilmemek için,
senin hakkında bir şeyi.
Kelimeler olmadan...
Duymamak için sesini,
ve ardından o sesin yokluğunu duymamak için.
Söyleme bir şey en iyisi,
kurşunlar yaralamaz,
hayaletleri.


Okunma 609 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 26 Ağustos 2013 11:18
Bu kategoriden diğerleri: « Sistem Ve Ben Olmak... »

YAZAR ARA


ÜYE GİRİŞİ

EN ÇOK OYLANANLARYAŞAM ATÖLYESİ

Hiç resim yok
  Kapat

Başsağlığı


Blog yazarlarımızdan Şerife Mutlu’nun hayatını kaybetmiş olduğunu öğrenmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Hanımefendiye Allah'tan rahmet, başta ailesi olmak üzere tüm yakınlarına başsağlığı dileriz.