Gezi’de de “Her Zaman Her Şey Yolunda” mı ? Pazar, 09 Haziran 2013 09:26

Yazan 
Bu yazı için oy ver!
(5 Oylar)
Aret’in dediği ve artık bizim de dediğimiz gibi GEZİ’de de “Her zaman her şey yolunda” mı ?

Bence yolunda…

Bir iki gündür fikirlerini genelde sevdiğim ve saydığım arkadaşlarım Gezi Parkı'yla ilgili olarak direnişin artık tadında kalması gerektiğini,ilk günlerdeki kadar coşkulu olmadığını, ortalığın piknik yerine dönüştüğünü, kiminin boş boş eğlenmeye geldiğini, insanların tuvalet olarak duvar diplerini kullandığını, çevreci olacağız derken medeniyetten uzaklaşıldığını paylaşmış. Kendi kuyumuzu kazma noktasının kaygısını taşıdıklarını da belirttiler.Bu kaygılarına bir ölçüde hak versem de,ağar basan düşüncem şudur;

Gezi’nin olması gereken dinamiğinin bu olduğuna, bu dayanışmanın kendiliğinden gitmesi gereken yere kadar gideceğine inanıyorum. Polis çekildi ama bu sefer de kenarda itfaiyeciler mi kenarda birikmeye başladı ? Bence eğer ortada yangın varsa da iyiye zarar vermeden doğru zamanda kendi kendini söndürecektir. Çünkü yola iyi niyetle çıkıldı.

İlk defa 1 Haziran Cumartesi gittim Gezi’ye. O zaman aman aman bir sinerji hissetmemiş olsam da, benden daha gençlerin çadır önüne koydukları çözüm odaklı fikirlerini görmek bana umut verdi. Bence bu fikirler, oradaki her türlü dağınıklığı toplar ve temizler. Boş boş eğlenmeye giden de, piknik yapan da oradaki yazılanları okuyor ve belki de ilk defa hayat okulunda “Hem eğlenelim hem de öğrenelim” i yaşadılar. Duvarlardaki Nazım Hikmet şiirlerine, özgür düşüncelere şait oldular. Ve buna her yaştan insan şait oldu. Okulda ezberletilenler dışında, gençlerin şait olması ise en güzeli oldu. En okumuşu bile çok şey öğrendi ağaçlara asılan yazılardan.
Orada bir çok genç, temizlikte vs. elini taşın altına sokuyor. Hep duyarız, Türkiye’de tuvalet görmemiş insanların olduğunu. Var maalesef, gerçeği görmezden gelmek bugüne kadar kimsenin bir işine yaramadı. Organize edilebildi mi bilmiyorum ama parka Seyyar tuvalet getirilmesi planlanıyordu. Getirilse eğer başta Aga ve kibar feyzo arasındaki diyolog da yaşanmaz mı yaşanabilir. Ama sonrasında GEZİ sayesinde toplum olarak bir parça daha medeni olabileceksek ne mutlu insanlık adına…

Türkiye’nin sınırları tesadüf değil. Burası özel bir ülke. Buna inanmak lazım. Kozmopolit yapısıyla, konumuyla ve tarihiyle Gerçek Evrensel İnsan hakları’nın yazılması ve nasıl uygulandığı konusunda Dünya’ya örnek olabilecek bir ülkenin vatandaşıyız. Gezi Parkı 12 gündür bunu provalıyor sanki. Oraya doğru atılan bir adımı küçümsememek lazım.

Sosyal medyada pek paylaşımcı değilimdir ama Yaşayanlar Kulübü ne düşünüyo merak ettim. İki ileri adım attık, bir geri adım mı atmalıyız; yoksa geziden geri çekilmeden gittiği yere yere kadar götürmeli miyiz ?

Süleyman Demirel’e Türkiye’nin durumunu sorduklarında tek kelimeyle cevap verecek olursam ‘İyi’. 2 kelimeyle cevaplarsam ‘ İyi değil’ … diyerek bizi gülümsetmişti.

Benim gibi uzun olmak zorunda değil, 3 kelimeyle cevabıma ortak olursanız sevinirim. Sevgiler :)


Okunma 762 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 10 Haziran 2013 13:10

YAZAR ARA


EN ÇOK OYLANANLARYAŞAM ATÖLYESİ

Hiç resim yok
  Kapat

Başsağlığı


Blog yazarlarımızdan Şerife Mutlu’nun hayatını kaybetmiş olduğunu öğrenmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Hanımefendiye Allah'tan rahmet, başta ailesi olmak üzere tüm yakınlarına başsağlığı dileriz.