Kölelik

Kölelik Çarşamba, 24 Nisan 2013 12:30

Yazan 
Bu yazı için oy ver!
(2 Oylar)
Tek amacımız seçilmektir. Düşünmeyiz kariyer, para uğruna özgürlüğü, ben’in saygınlığını vereceğimizi, nasıl bir düzen içinde sömürüleceğimizi, şirket için, ürettiği bir ürünün malzemesi olacağımızı. Verilen unvan, görev tanımı ve sorumluluk olur şirket kimliğin. Oryantasyonla hangi maskelerle hangi rolü oynayacağın öğretilir. Üstüne aidiyet enjekte edilir. Unvan, sorumluluk, oryantasyon, aidiyet az şey değildir başlangıç motivasyonu için.

Başlar, kendini kabul ettirme serüvenin. Didinir çalışırsın, olmadı derler. Sesini çıkaramazsın, bağımlı olduğun için. Hırsını, itirazını gömersin içine. Başlamıştır köleliğin baş kaldırması, huzursuzluğu. İçin burulur, masaya elini vurmak istersin. Aileni, parayı düşünürsün, vuramazsın. Anlarsın o zaman nasıl bir kıskaca girdiğini. Kendine yediremezsin yenilgiyi, hemen pes etmek olmaz, der devam edersin umutla serüvene.

Başkalarına bağımlı olduğundan, tek başına karar alamazsın. Yaratıcı fikirleri sen düşlersin alır payeyi yöneticin. Başarılar devam ettikçe maaş artışları, kariyer terfileri ve şirketteki sürekliliğin devam eder. Yıllar geçtikçe ben’ini ve rol yaptığını unutur, şirket hissedarlarından sanırsın kendini. Şirket ismi ve şirket kimliği dik yürümene, kendine güvenmene neden olur. İlişkilerin, deneyimlerinle çok şeyi başarabileceğini, birçok kapıyı açabileceğini sanırsın.

Ta ki sana ihtiyacımız kalmadı denene kadar. Fark edemezsin şirket tabelası arkasında saklandığını. Bir anda tabela kalkar, sahne bozulur. Ne oynayacağını, kime oynayacağını şaşırmış durumda, ilk aklına gelen senelerdir dirsek dirseğe çalıştığınız mesai arkadaşların olur. Güç almak, ayakta kalmak için el uzatırsın. Kimi el uzatmaya çekinir, kimi sırtını döner görmezden gelir, görürsün kiminin alaycı gülüşünü, görürsün kiminin senden boşalacak yere geçeceğine olan sevincini, kimi el uzatmak için yöneticisinin onayını bekler. Nerede benim emek verdiklerim, yetiştirdiklerim. Hiç mi benden bir şey taşımıyorlar diye düşünürsün. Sahte kimlikler, sahte ilişkiler esas tiyatro budur bence.

İçin burulur, acı çekersiniz. Köle olmanın gerçeği ile yüzleşmişsindir. Tek çare, kendi özüne dönüp kaybettiğin özgürlüğü bulmak olur.
Takvor Teodorosyan


Okunma 853 defa Son Düzenlenme Perşembe, 25 Nisan 2013 10:52

Son Ekledikleri: takvor

YAZAR ARA


ÜYE GİRİŞİ

EN ÇOK OYLANANLARYAŞAM ATÖLYESİ

Hiç resim yok
  Kapat

Başsağlığı


Blog yazarlarımızdan Şerife Mutlu’nun hayatını kaybetmiş olduğunu öğrenmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Hanımefendiye Allah'tan rahmet, başta ailesi olmak üzere tüm yakınlarına başsağlığı dileriz.