Ölüm Neydi Ben Hiç Ölmem Ki ! Çarşamba, 12 Eylül 2012 21:20

Yazan 
Bu yazı için oy ver!
(0 Oylar)
Ölüm...Kimilerine göre bir son, kimilerine göre bir başlangıç ! Beklenmedik bir şekilde, ansızın gelebilen bir sancı kimi zaman.

Aslında ölümün -tıbbi tanımı hariç- net bir tanımı olduğunu sanmıyorum, buna inanmıyorum.Hepimizin için farklı bir tanımdır ölüm : Acı, keder, sevinç, son, başlangıç, bilinen, istenen, vs...Çoğumuz gündelik hayatımızda ölümü aklımızdan geçirmeyiz, ölümsüz olduğumuz fikrine kapılırız, hiç ölmeyecekmiş gibi çalışırız.Ani ölümlere şaşırmamız, donup kalmamız bu yüzdendir.Sevdiklerimizi aramamamız, onları sormamamız, işlerimizi ertelememiz, ölümü unutmamızdandır.Genel olarak sevmeyiz ölümü.

- Ona onu sevdiğimi sonra söylerim.

- Aman canım, yarın hallederiz, ne acelesi var, "ölmüyoruz" ya !

- Bu hafta değil de haftaya buluşalım, şimdi başka işim var, gelemem.

- Bu maça değil de, 2 hafta sonraki maça gidelim.

- Bizimkileri bugün aramasam da olur, zaten hâlleri-keyifleri yerindedir, bana da ihtiyaçları yoktur, gül gibi geçinip gideriz.

Yazdığım bu beş cümle aslında ölümün bizim için sıradanlığını açıklıyor bence.Şunu kabul edelim, çoğumuzun aslında o kadar çok boş vakti var ki, bunun farkında değiliz.Geçiştiriyoruz, erteliyoruz, sevmiyoruz boş zamanı aynı ölüm gibi !

Şaşırıyoruz: "Daha dün konuştuk, yemek yedik, görüştük, şimdi de ölmüş, nasıl olur ! " gibisinden bana göre manasız cümleler kuruyoruz.Bunun temel nedeni yine yeniden zamanı ayarlayamamak, bir şeylere sürekli geç kalmak, yapmak istediklerimizi ertelemek, geçiştirmek, kendimizce önemsiz kılmak.Hakkımız yok buna ! Dövünmenin anlamı yok, ağlamak da acımızı dindirmiyor, acısı kalıyor içimizde.


Ediz Bahtiyaroğlu ve Michael Clarke Duncan
Az önce bir ölüm haberi aldım.Eskişehirspor'un stoperi, henüz 26 yaşında olan Ediz Bahtiyaroğlu isimli futbolcumuz kalp krizi nedeniyle hayata gözlerini yummuş.Dün de Green Mile filminin efsane oyuncusu, John Caffey karakterini canlandıran Michael Clarke Duncan kalp krizi nedeniyle vefat etmiş.İki ölüm de dokundu bana.Ediz'i tanımıyordum ama yine de çok
şaşırdım,üzüldüm, Michael Clarke belki de film sevgisini bana aşılayan insandı.Ona da çok üzüldüm.Ben de sindirememişim ölümü ne yazık ki !

Geç kalmayalım, nihayetinde hepimiz öleceğiz, en yakınımızdakini her an her saniye kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyayız.Farkına varalım, yüzleşelim ölümle.Sevelim birbirimizi.Önemsiz şeyleri büyütüp birbirimizi kırmayalım.Zamanlamamızı doğru yapalım, ertelemeyelim.Hatalarımızın farkına varalım ve artık kendimize boş zamanları yaratalım, zaten olan boş zamanlarımızı ! Hiçbir şey için geç olduğunu düşünmüyorum.

Nevzat Çelik

Ölüm kimi zaman bir son, kimi zaman bir başlangıç.Kimi zaman da Şair Nevzat Çelik'in dediği türden : " Ölümü özledim anne, yaşamak isterken delice ! "

Geç kalmamak dilekleriyle...


Okunma 1563 defa Son Düzenlenme Perşembe, 13 Eylül 2012 13:39
İlhan

Yazmanın tutkuya dönüştüğü yerlerde gezinirim.İnsana sırf insan olduğu için değer veren herkesin yanındayım !

Web site: ilhanm24.blogspot.com/

YAZAR ARA


ÜYE GİRİŞİ

EN ÇOK OYLANANLARYAŞAM ATÖLYESİ

Hiç resim yok
  Kapat

Başsağlığı


Blog yazarlarımızdan Şerife Mutlu’nun hayatını kaybetmiş olduğunu öğrenmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Hanımefendiye Allah'tan rahmet, başta ailesi olmak üzere tüm yakınlarına başsağlığı dileriz.